Proč cvičit s vlastní vahou těla?

06.06.2018

A tohle jste věděli, překvapuje vás to? Pokud napíšete do vyhledávače Google frázi "street workout,"dostanete více než 117 milionů odkazů! To už je nářez. Street workout šplhá, druh fyzické aktivity, která se rychle stala populární po celém světě. Tak začíná svůj blog Irma Kuukasjärvi ze serveru lappset.com. Pokud tato dvě slova zadáte do vyhledavače Seznam a Google v Česku, vypadne vám jako první www.streetworkout.cz. Ale to jen na okraj :-).

Cvičení s vlastním tělem zasáhlo před lety také Finsko. Země na severu Evropy začala poznávat estetiku, pohyb, a sílu této fyzické aktivity. Je obtížné určit počátky tohoto cvičení, ale jeho současná forma, městská praxe se vyvíjela se vzestupem sociálních médií, a to hlavně v USA a ve východní Evropě. Svůj význam má také rebelie a volnost, kterou tento sport dává.


Cvičení na ulici se stalo moderním jevem pro trénink jen se svou tělesnou hmotností, navíc venku. Má své vlastní jedinečné prvky, které tomu dávají svůj půvab - improvizace, tvárnost založená na komunitě. Navíc podporuje zdravý životní styl.

Trénink ulice apeluje na lidi různými směry. Je to skvělá doplňková forma posilovacího tréninku pro podporu jiných sportů. Někdo má ale street workout jako to hlavní. Všestrannost pomáhá dosáhnout fyzických dovedností, které nejsou specifické pro žádný sport. Univerzální povaha sportu je přístupná mužům i ženám. Někteří se specializují na free style, jiní dávají přednost "venkovní posilovně," což je sets and reps. Další vyznávají sílu, weighted.

Proč to vše, proč taková popularita? Levný sport, žádná otevírací doba, venkovní cvičení, parta lidí. Cvičení ulice rozvíjí sílu, mobilitu, rovnováhu, koordinaci a celkovou fyzickou kondici. Navíc lidé chtějí postupem času vyjít ze zavřených posiloven a poznat, jak to jejich tělo vůbec pracuje, aniž by tahali železo.

A další věc, která je neoddiskutovatelná - sociální aspekt je také součástí kultury street workoutu. Fotografie a videa jsou sdíleny na sociálních sítích a nejoblíbenější videoklipy pouličního cvičení inspirují a motivují miliony lidí, kteří cvičí. A jak ukázal Google, jsou jich milióny.


Autor článku: Libor Kalous, Streetworkout.cz