Workout v každém věku!

06.06.2018

Čtyřicet mu bylo už dávno. Petr Teplík má 43 let, když se na něj podíváte, neřekli byste mu to. Zvláště, když zjistíte jeho výkony. Ještě než drtivá většina dnešních workoutistů vůbec zaregistrovala tento směr, on už si jel svoji dráhu. Pokud někdo preferuje old school, nemusí se pokaždé dívat za oceán, je i v Česku. Stačí si přečíst pohled na cvičení s vlastním tělem, které vyznává právě Petr Teplík.

"Ještě se tak necítíme, ale už tam patříme. Je nám kolem čtyřiceti a více (některým o hodně) a snažíme se pořád něco dělat. A jde to čím dál hůř. Zejména regenerace je dnes několikanásobně delší, než za mlada.

Osobně jsem začal cvičit ještě za hluboké totality někdy v roce 1985. Tehdy mi bylo 12 a mnoho (většina) současných street-workoutistů ještě nebyla na světě. Začal jsem samozřejmě s činkou. Padesátikilovou nakládací činkou, kterou táta sehnal už někdy v roce 1963. V těch letech totiž neexistovalo žádné normálně dostupné vybavení, všechno jste si museli vyrobit. Hltal jsem staré kulturistické časopisy s hvězdami jako Sergio Oliva, Steve Reeves nebo Arnold a těšil se na jeho nejnovější filmy, jako byl Predátor, Comando nebo Total Recall. A stejně jako tehdy pro většinu pro mě byl způsob dosažení velkých svalů jediný - činky.

Když jsem se po vojně usadil na severu Čech, narazil jsem na inzerát, kde prodávali žebřiny se závěsnou hrazdou a bradly. Je to už přes 20 let, tehdy mě to stálo polovinu platu - 3000,- Kč. Vyplatilo se. Dodnes je mám doma a cvičím na nich. K tomu jezdím každý den na kole a čtyřikrát týdně cvičím jógu.

Moje osobní rekordy: Kliky: 90x, Dipy: 40x, Přítahy (shyby): 27x, Muscle-up. 11x, Půlmaraton: 1 h 40 m, Maraton: 3 h 29 m, Benč: 120 kg, Dřep: 130 kg, Mrtvý tah 150 kg

Do posilovny nechodím, a když tam náhodou zabloudím, stejně si dám kliky, přítahy atp. Když vidím kluky na šikmé lavici s 15 kilovým jednoručkami nebo při bicepsovém zdvihu s 30 kily, musím se usmát a snažím se jim říct, ať radši dělají přítahy a kliky. Samozřejmě mi nevěří a dál se mordují s činkami.

Nedám na ty základní cviky, na nichž je workout založen, dopustit. Samozřejmě žádný "kick-shity", ale kvůli prevenci zranění technicky co nejlépe provedené. Snažíme se s kolegou přidávat další celotělové cviky, jako frontlever, vlajku, plank, stojky. Hodně zařazujeme HIIT zejména kombinace cviků v tabatě, nebo běh, kolo, plavání.

Velkou činku ovšem ještě do starého železa neházím. Na dřepy nebo mrtvý tah (pokud nemáte traktorovou pneumatiku) jsou dobrý ;-)."


Autor článku: Libor Kalous, Streetworkout.cz